Samodzielność i jej rola w naturalnym rozwoju dziecka

Samodzielność jest potrzebą rozwojową każdego dziecka, a proces wychowywania ma przybliżyć je do jej osiągnięcia. Dziecko podejmując kolejne próby samodzielnego wykonywania czynności gromadzi doświadczenia oraz uczy się właściwych metod podstępowania. Dotyczy to zarówno takich prozaicznych czynności, jak samodzielne jedzenie i ubieranie się, jak i relacji z rówieśnikami, przestrzegania reguł społecznych i innych, bardziej złożonych umiejętności.

Dziecko i jego naturalne dążenie do samodzielności

Samodzielność jest wrodzoną potrzebą rozwojową, którą wykazuje każde dziecko. Podejmowanie prób i gromadzenie nowych doświadczeń pozwala mu stopniowo opanowywać kolejne umiejętności, rozwijać swoje możliwości, poznawać swoją odrębność i indywidualność oraz kształtować tożsamość. Pierwsze próby dążenia dziecka do samodzielności można zaobserwować już w pierwszym roku jego życia, a najlepszym tego przykładem jest nauka chodzenia, którą dziecko pomimo obaw podejmuje samodzielnie. Eksperci ze strony Akademiamadregodziecka.pl radzą, aby rodzice świadomie wspierali dziecko w jego dążeniu do samodzielności.

Niestety, wielu z nas popełnia podstawowy błąd hamując w ten sposób ten naturalny proces. Powodów, dla których rodzice nie pozwalają swoim pociechom na samodzielność jest bardzo wiele. Pierwszym z nich jest strach, że maluch zrobi sobie krzywdę np. sięgając po sztućce, próbując samodzielnie zejść ze schodów czy wykonać inną, pozornie niebezpieczną czynność. Inną przyczyną jest z kolei brak cierpliwości i przekonanie, że rodzic wszystko zrobi lepiej, szybciej i dokładniej. Wielu rodziców jest natomiast przekonanych, że ich pociecha jest jeszcze zbyt mała, aby wykonywać pewne czynności i przez to nie pozwalają jej na podejmowanie prób.

Samodzielność i jej rola w naturalnym rozwoju dziecka

Dlaczego warto wspierać dążenie dziecka do samodzielności?

Samodzielność jest jedną z najważniejszych umiejętności, w których nabywaniu dziecko powinno być wspierane przez rodzica. Wszystkie czynności, których wykonywania dziecko nauczy się samodzielnie, metodą prób i błędów, budują bowiem jego umiejętności, wiedzę o sobie oraz o świecie. Zgodnie z poradami zawartymi na Akademiamadregodziecka.pl, nie warto więc wyręczać dziecka we wszystkim, a jedynie stworzyć mu odpowiednie i bezpieczne warunki, w których będzie mogło uczyć się nowych umiejętności, popełniać błędy oraz samodzielnie je naprawiać. Pozwoli to już od najmłodszych lat kształtować w dziecku poczucie odpowiedzialności oraz wychować je na samodzielnego człowieka, który poradzi sobie w każdej sytuacji.

Wspieranie samodzielności powinno być zawsze dopasowane do wieku oraz poziomu rozwoju dziecka. Inne czynności może bowiem wykonywać samodzielnie przedszkolak, a inne maluch w wieku 2-3 lat. Warto jednak bacznie obserwować swoje dziecko, zawracać uwagę na jego zachowanie oraz pozwolić mu na samodzielne radzenie sobie w codziennych sytuacjach. Takie podejście zdecydowanie bardziej sprzyja bowiem rozwojowi dziecka niż wyręczanie go we wszystkich czynnościach. Praktyczne porady, jak wspierać malucha w jego naturalnym dążeniu do samodzielności, kiedy reagować, a kiedy jedynie obserwować i motywować, znaleźć można na stronie Akademiamadregodziecka.pl.