Jak mądrze należy nauczyć dzieci korzystania z telefonu?

Małe dzieci oraz te w starszym wieku nastolenim bardzo lgną w dzisiejszych czasach do wszystkich elektronicznych urządzeń. Telefony są z pewnością jednym z nich, bardzo ciekawią dzieci pod każdym kątem, niezależnie do tego ile lat ma dziecko. Psycholodzy przestrzegają, by dzieciom do 2 lat nie pozwalać na kontakt z tym urządzeniem, chodzi by chronić wzrok dziecka, który w tym etapie życia dziecka ulega szybkiemu rozwojowi. Wiadomym faktem jest to, że współcześnie bardzo trudno nie pokazywać dziecku telefonu. Warto więc wiedzieć jak nauczyć dziecko odpowiedniego korzystania z telefonu i jakie aplikacje dla dzieci są ciekawe do skorzystania.

Wyznaczenie czasu korzystania z telefonu

W czasach pandemii, gdy dzieci mają sporo wolnego czasu i są zmuszone do pozostania w domu trzeba bardzo kontrolować czas jaki dzieci poświęcają na kontakt ze smartfonem. Dając dziecku telefon do ręki należy konkretnie wyznaczyć czas jaki będzie mogło poświęcić na korzystanie z niego. Bardzo ważna jest tutaj konsekwencja, gdyż wiele rodziców wyznacza czas, a później go nie dotrzymuje, gdyż to też chwila wytchnienia dla niego, więc przeciąga tą granicę.

Trzeba pamiętać, że mniejsze dzieci powyżej 2 roku życia nie znają się na zegarku, więc w kontakcie dziecka z telefonem to rodzic musi tego czasu przestrzegać. Gdy od najmłodszych lat będzie się tą zasadę stosowało to gdy dziecko będzie starsze, łatwiej mu będzie ją przestrzegać.

Jak mądrze należy nauczyć dzieci korzystania z telefonu?

Korzystanie z telefonu w celach edukacyjnych – gry i aplikacje dla dzieci

Zwykle dzieci mają podejście do telefonów rekreacyjne. Warto wykorzystać tą formę do przemycia nauki przez zabawę z wykorzystaniem smartfonu.  W sieci znajduje się szereg gier, które uczą dzieci różnych umiejętności. Ponadto, aplikacje dla dzieci są świetnym źródłem rozwoju zainteresowań dzieci. Warto kontrolować to, co dzieci robią podczas korzystania z telefonu. Najlepiej po prostu razem z dzieckiem pograć w grę, wówczas można kontrolować sposób uczenia się i przyswajania różnych wyświetlanych treści przez dziecko.

Ochrona przed zagrożeniami

Rodzic musi być świadomy, że oprócz pozytywnych cech korzystanie z telefonu może być równie niebezpieczne. W sieci znajduje się mnóstwo treści nieodpowiednich dla wieku, w którym są dzieci. Współczesne telefony posiadają filtry wiekowe, które ograniczają treści nieodpowiednie dla danego wieku. Oprócz uruchomienia filtra rodzic powinien co jakiś czas kontrolować to, co robi dziecko, z czego korzysta i na jakie strony wchodzi.

Najbezpieczniej, gdy to rodzice wybiorą gry dla dziecka czy aplikacje i je samodzielnie ściągają na telefon, a następnie weryfikują jej treści i dopiero dają dzieciom do zabawy. Do polecanych aplikacji dla dzieci zaliczają się: Aktywna nauka matematyki (dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat), Kolorowanie z językiem angielskim, obie aplikacje dostępne na Androidzie. Fajnymi aplikacjami są również Wesoły Quiz (Windows), Przyjazne Puzzle (iOS) czy Dziecięce ABC, która uczy rozpoznawania i nazywania liter alfabetu.