Co warto wiedzieć o guzkach tarczycy?

Niektóre z guzków tarczycy mają łagodny charakter, ale bywają i takie, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Co zatem powinno się wiedzieć na ten temat? Jak zachować się, kiedy pojawią się u nas wyczuwalne dotykiem guzy na tarczycy?

Guzki tarczycy – podstawowe informacje

Niektóre zmiany w okolicach tarczycy mogą wymagać pilnego leczenia, jeżeli więc zaobserwujemy u siebie guzki w tym miejscu dobrze jest wybrać się na wizytę do lekarza. Jednak nie wszystkie zmiany tarczycy można wyczuć za pomocą dotyku szyi. Guzki tarczycy to schorzenie, które częściej dotyka kobiet. Dotąd nie ustalono jednoznacznej przyczyny ich występowania, ale do czynników, które mogą mieć wpływ na ich pojawienie zalicza się np. niewystarczającą ilość jodu w diecie, chorobę Hashimoto, a także obciążenie dziedziczne. Duże guzki tarczycy mogą przyczyniać się do występowania duszności oraz trudności w połykaniu pokarmu. Niekiedy guzki mogą także prowadzić do wytwarzania nadmiernej ilości hormonów tarczycy, wówczas mogą pojawić się objawy nadczynności tarczycy takie jak nagła utrata wagi, nerwowość czy też zwiększona potliwość. Jeżeli zaś guzki, które się u nas pojawiły są spowodowane chorobą Hashimoto to w takiej sytuacji możemy zaobserwować u siebie symptomy niedoczynności tarczycy takie jak np.: nadmierna senność i zmęczenie, problemy z pamięcią czy też nagły wzrost masy ciała.

Co warto wiedzieć o guzkach tarczycy?

Diagnostyka i leczenie guzków tarczycy

W przypadku guzków tarczycy najlepiej zgłosić się do endokrynologa, który na podstawie wywiadu medycznego, badania fizykalnego oraz dodatkowych badań dokona oceny czynności tarczycy i ryzyka onkologicznego. Badania, jakie może zlecić nam lekarz to np.: badanie stężenia hormonu przysadkowego tak zwane badanie TSH, USG tarczycy, scyntygrafia tarczycy, a w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. Jeżeli zaś chodzi o leczenie guzków tarczycy to te niewielkie i niegroźne guzki podlegają wyłącznie obserwacji, w przypadku niektórych guzków wymagana jest farmakoterapia bądź leczenie jodem promieniotwórczym. Natomiast leczenie operacyjne bywa stosowane tylko przy dużych guzkach bądź przy rozpoznaniu lub podejrzeniu raka tarczycy.