Rak jelita grubego - co warto wiedzieć na ten temat?

Niestety w dzisiejszych czasach zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego jest w naszym kraju coraz wyższa. Należy zaznaczyć, że rak jelita grubego to szczególnie niebezpieczny nowotwór. W leczeniu tego nowotworu bardzo istotne jest jego wczesne wykrycie. Warto, zatem wiedzieć, jakie są jego najczęstsze objawy, co powinno nas zaniepokoić i w jaki sposób przebiega diagnostyk tego nowotworu.

Rak jelita grubego – podstawowe informacje o chorobie, główne objawy nowotworu.

Jeżeli rak jelita grubego zostanie rozpoznany we wczesnym stadium to szansa na wdrożenie skutecznej terapii jest o wiele wyższa niż w przypadku zaawansowanych zmian. Nowotwór ten z reguły rozwija się powoli, często na początku nie daje żadnych objawów, dlatego też w celu jego wykrycia warto korzystać z badań przesiewowych. Należy również zaznaczyć, że rak jelita grubego z reguły dotyka osoby powyżej 50 roku życia. Objawy i symptomy tej choroby w dużej mierze uzależnione są od stopnia zaawansowania nowotworu oraz od jego lokalizacji. We wczesnym etapie objawy raka jelita grubego podobne są do objawów choroby wrzodowej lub innych schorzeń układu pokarmowego. Mowa tu np. o bólach brzucha czy wzdęciach. Wiele osób nie utożsamia w żaden sposób tego typu dolegliwości z tak groźną chorobą, jaką jest rak. Jednak warto zaznaczyć, że to właśnie często powtarzające się bóle brzucha należą do jednych z najczęstszych objawów raka jelita grubego. Wśród innych głównych objawów tego nowotworu wyróżniamy takie objawy jak: zmianę rytmu wypróżnień czy pojawienie się krwi w stolcu. Zaniepokoić mogą nas również bolesne parcia na stolec, uczucie przepełnienia odbytnicy, „stolec ołówkowaty” czy też nadmierne osłabienie i utrata masy ciała. W takiej sytuacji naprawdę dobrze jest udać się na wizytę do lekarza.

Rak jelita grubego - co warto wiedzieć na ten temat?

Rozpoznanie i leczenie raka jelita grubego – co dobrze jest wiedzieć na ten temat?

Jeżeli chodzi o diagnozę raka jelita grubego to do wstępnych badań, które pomogą w rozpoznaniu czy mamy do czynienia z tym właśnie nowotworem zaliczamy takie badania jak: badanie per rectum, ocenę węzłów chłonnych obwodowych, oznaczenie markerów nowotworowych czy też USG jamy brzusznej. W celu rozpoznania raka jelita grubego zazwyczaj wykonuje się także kolanoskopię. Należy, bowiem zaznaczyć, że kolanoskopia to badanie, które służy nie tylko do diagnozy raka jelita grubego, ale także do jego profilaktyki. Podczas kolanoskopii można wykryć stany przedrakowe oraz usunąć polipy. Przy kolanoskopii można także pobrać do badań materiał biologiczny. Leczenie raka jelita grubego zależy od stopnia rozwoju choroby. Nowotwór ten można leczyć w zależności od stopnia zaawansowania za pomocą: radioterapii, chemioterapii bądź operacji. Jeżeli u pacjenta nie wystąpiły przerzuty w węzłach chłonnych i odległych oraz jeżeli nie stwierdzono u niego naciekania makroskopowego narządów sąsiednich to taki pacjent ma szansę na całkowite wyleczenie tego nowotworu.

Więcej informacji pod adresem: https://onkolmed.pl/rak-jelita-grubego-jeden-z-najbardziej-zabojczych-nowotworow.