Jak samodzielnie zbudować altanę ogrodową z drewna?

Budowa altany ogrodowej, wbrew pozorom, nie jest na tyle trudnym przedsięwzięciem, aby nie było możliwe jego samodzielne zrealizowanie. Wystarczy zaangażowanie, znajomość przepisów oraz podstawowa wiedza. Budowę altany warto zaplanować jeszcze przed urządzeniem całego ogrodu, co pozwoli lepiej rozplanować jego układ, rozsad roślin oraz przebieg ścieżek. Altanę najprościej wykonać z drewna, które jest uniwersalnym, stosunkowo niedrogim oraz bardzo atrakcyjnym wizualnie materiałem.

Fundamenty i pokrycie dachowe altany ogrodowej

Każda altana ogrodowa musi być stabilną konstrukcją, która pozostanie na swoim miejscu przez cały okres jej użytkowania. Przed przystąpieniem do budowy altany należy więc wykonać fundament z betonu, do którego zostanie przytwierdzona konstrukcja altany za pomocą stalowych kotew. W przypadku niewielkiej altany ogrodowej w zupełności wystarczające będą fundamenty punktowe, na których będą opierały się słupy konstrukcji nośnej. Aby wykonać fundament, należy wykopać doły o głębokości ok. 60-80 cm i szerokości trzy razy większej niż grubość słupa, zasypać ich dno gruzem i zalać betonem. Zanim cała masa ulegnie stężeniu, należy umieścić w niej stalowe kotwy, do których następnie zostaną przymocowane słupy.

Budowa altany z drewna wymaga także wyboru odpowiedniego pokrycia dachowego. Drewniane pawilony ogrodowe charakteryzują się stosunkowo lekką konstrukcją, ich pokrycie dachowe nie może być więc wykonane ze zbyt ciężkich i masywnych materiałów. Bardzo dobrym wyborem będzie w tym przypadku gont lub deski z wióra osikowego, które przymocowuje się za pomocą gwoździ do deskowania dachu. Ciekawym rozwiązaniem jest także strzecha, której zaletą jest bardzo dobre izolowanie od ciepła. Dach altany ogrodowej można również pokryć blachą. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy głównie od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Jak samodzielnie zbudować altanę ogrodową z drewna?

Z jakiego gatunku drewna zbudować altanę ogrodową?

Budowa altany wymaga także wyboru odpowiedniego rodzaju drewna, z którego stworzymy całą jej konstrukcję. Najpopularniejszymi gatunkami drewna, które są chętnie wykorzystywane do tego celu, są świerk oraz sosna. Odmiany te charakteryzują się łatwością obróbki oraz atrakcyjnymi cenami. Drewno świerkowe i sosnowe jest ponadto stosunkowo miękkie, co ułatwia tworzenie z niego konstrukcji altany. Wybierając drewno na altanę warto zwrócić uwagę na to, czy jest ono zdrowe oraz odpowiednio wysuszone – jego optymalna wilgotność powinna wynosić ok. 18%.

Jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia konstrukcji altany należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie poszczególnych jej elementów przed działaniem czynników atmosferycznych. Warto wykorzystać w tym celu profesjonalny impregnat, który może zostać nałożony za pomocą pędzla, metodą natryskową lub poprzez namaczanie. Planując budowę altany należy także zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi regulującymi kwestie formalne dla tego typu konstrukcji. Aktualne, budowa altany jest zwolniona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a więcej informacji na temat formalności, których należy dopełnić, jest dostępnych na stronie: https://domnowoczesny.com/artykul/budowa-altany-w-zgodzie-z-przepisami.html.