Barber czy fryzjer – czym się różnią?

Atrakcyjnie wyglądająca i równie przystrzyżona fryzura jest obecnie jedną z ważniejszych cech wizualnych każdego człowieka. To swego rodzaju naturalne przyodzianie, niejednokrotnie decydujące o poziomie elegancji i utrwalające w pamięci konkretną osobę. Nie jest niespodzianką, iż przy pojawianiu się na głowie odbiegającego od normy nieładu, wybieramy się do specjalisty zdolnego przystrzyc nasze włosy i doprowadzić je do porządku. Wtedy bardzo często pojawia się pytanie: barber czy fryzjer?

Pomimo stosunkowo tej samej profesji, obydwa te zawody znacząco różnią się od siebie na wielu płaszczyznach. Chcąc rzeczywiście dowiedzieć się o potencjalnych różnicach, warto przeczytać poniższy wpis, w którym wszystko dokładnie wyjaśniliśmy.

Podstawowe różnice między barberem i fryzjerem

Niezależnie od tego czy wybierzemy się do barbera, czy też fryzjera – zawsze wyjdziemy z salonu z podciętymi włosami. Obie te profesje zajmują się strzyżeniem i pielęgnacją fryzur. Same narzędzia i techniki pracy to już natomiast inna kwestia.

Największą różnicą w tym wszystkim jest jednak oferta obu zawodów. Barber skupia całą swoją uwagę na strzyżeniach męskich. Z jego usług korzystają zazwyczaj mężczyźni chcący podciąć i wyrównać nie tylko włosy na głowie, ale również zarost lub brodę. Po samych kursach fryzjerskich nie można raczej mówić o fachu w cięciu brzytwą i precyzyjnym trymowaniu.

Fryzjerzy to natomiast specjaliści od fryzur nie tylko męskich, ale i damskich. Nie zajmują się oni podcinaniem zarostu, jednak wciąż posiadają szereg usług, których tradycyjny barber nie ma w swojej ofercie. Mowa tu o układaniu koków na ważne wydarzenia personalne, keratynowym prostowaniu bądź też ogólnym rozjaśnianiu i zmianie koloru. Z tego wszystkiego barber będzie najczęściej w stanie wykonać cover siwych włosów lub brody.

Zakres usług w barber shopach opiera się zatem głównie na strzyżeniu męskich włosów i nadawaniu brodzie kształtu. Fryzjer może natomiast zaoferować podcinanie włosów klientom obu płci, a także wykonać zabiegi pielęgnacyjne włosów, przeznaczone z reguły bardziej dla kobiet.

Barber czy fryzjer – czym się różnią?

Wnętrza salonów u barbera i fryzjera – w jaki sposób się różnią?

W teorii, to barber lub fryzjer indywidualnie ustala wystrój wnętrza swojego salonu. Dzieje się to wedle uznania specjalisty, jednak przy zwracaniu szczególnej uwagi na późniejsze, dobre samopoczucie klienta.

Salony fryzjerskie słyną przede wszystkim z jasnej kolorystyki oraz dużych przestrzeni. Dominują w nich takie kolory jak beż, róż czy nawet złoto. Styl może być całkowicie dowolny, jednak plan przewodni odgrywa w nich minimalizm. Barber shopy są niekiedy bardzo mocno kojarzone z różnymi subkulturami. Niektóre z nich mają mocno rockowy, a inne zdecydowanie hip-hopowy wystrój. Wszystko zależy od utożsamiania się barbera z daną kulturą muzyczną, a odpowiedni klimat ma mu zapewnić komfortowe warunki pracy.

Bardzo często, barber a fryzjer różnią się od siebie także fotelami przeznaczonymi do strzyżenia klientów. Ten pierwszy posiada zazwyczaj masywne siedzisko, które oprócz regulacji wysokości, posiada także możliwość odchylania oparcia. To niezwykle przydatne w kontekście podcinania brody i jej dolnego formowania. Salony fryzjerskie odznaczają się wygodnymi, jednak standardowymi fotelami bez rozbudowanej do takiego stopnia regulacji.

Różnica w narzędziach pracy – czy jest aż tak kolosalna?

Fryzjerzy i barberzy pomimo dążenia do tego samego celu, posługują się odmiennymi metodami i operują na zupełnie innych narzędziach. Barber ma doskonale opracowaną technikę strzyżenia maszynką, golarką i trymerem. Przydaje się to głównie we fryzurach męskich, a wykorzystywane jest do osiągnięcia efektu cieniowania. Praca barbera kojarzy się większości osób z brzytwą. To nieodłączny element pracy takiego specjalisty, którym ten musi umieć się bezpiecznie posługiwać. Trzeba przyznać, iż jest to narzędzie bardzo ostre i nietrudno wyrządzić nim komuś krzywdę. Przy pomocy tego sprzętu barber ma nie tylko całkowicie golić zarost, ale w przypadku brodaczy - równać go do linii.

Sztuka pracy nożyczkami przez barberów także jest znana, choć nie korzystają oni z nich tak często jak fryzjerzy. Podcinanie dłuższych włosów wymaga użycia ostrych i profesjonalnych nożyczek – maszynka okazuje się w takim przypadku w ogóle niepotrzebna. Oprócz takich podstaw, na wyposażeniu stanowiska fryzjerskiego uda się znaleźć również sprzęty do stylizacji włosów, lokówkę czy prostownicę.

Gdzie lepiej się wybrać?

Będąc kobietą nie ma raczej żadnego sensu wybierania się do barber shopu. W takim przypadku salon fryzjerski jest jedyną możliwością na zrobienie porządku ze swoją fryzurą. Mężczyźni mają natomiast nieco większy wybór, przez co mogą wybrać się do uniwersalnego fryzjera bądź do dostosowanego do ich potrzeb barbera.

Wizycie w barber shopie często towarzyszą miłe wspomnienia. Wygadani specjaliści, możliwość posłuchania dobrej muzyki w towarzystwie whisky oraz zabiegi pielęgnacyjne brody – to dla mężczyzny pewna forma relaksu, adekwatna do kobiecych zabiegów SPA. Do fryzjera idziemy natomiast z jasnym celem przystrzyżenia włosów i spędzamy tam z reguły mniej czasu.