Uprawnienia komornika sądowego, które mogą Cię zaskoczyć!

O tym, że komornik sądowy może wiele, przekonał się nie jeden dłużnik. Nadal jednak są osoby, które nie wiedzą, jak szerokie są to uprawnienia. Nie bez przyczyny tak wiele mówi się o tym, aby porozumieć się z wierzycielem i za wszelką cenę uniknąć egzekucji komorniczej. Bo jeśli już sprawa trafi do sądu i komornik dostanie „zlecenie” odzyskania długu, to naprawdę ma olbrzymi wachlarz uprawnień, które mu to skutecznie umożliwią! Dla wierzyciela jest to zatem najlepszy sposób na ściągnięcie swoich należności.

Przeszukanie domu dłużnika bez jego zgody

Każdy dłużnik musi mieć świadomość tego, że przed komornikiem nie ma ucieczki. Jest to bowiem funkcjonariusz publiczny, który działa z mocy sądu i tak naprawdę wykonuje on czynności, które są w pełni usankcjonowane przez prawo. Złą wiadomością dla dłużnika jest to, że w zakresie działań mających na celu ściągniecie wierzytelności, komornik może posunąć się do bardzo restrykcyjnych rozwiązań.

Jednym z nich jest przeszukanie przez komornika domu dłużnika bez jego zgody. Tak, komornik może wejść zarówno na posesję dłużnika, jak i do jego domu, a także do wszystkich miejsc, co do których zachodzi podejrzenie, że dłużnik może ukrywać w nich przedmioty podlegające egzekucji komorniczej – może zatem być to również dom czy mieszkanie należące do osób trzecich.

Co prawda, taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy dłużnik stawia opór i nie chce współpracować z komornikiem. W dodatku wejście siłowe na posesję czy do domu może się odbyć jedynie w asyście Policji lub Straży Granicznej.

Uprawnienia komornika sądowego, które mogą Cię zaskoczyć!

Rewizja osobista przez komornika?

Jeśli ktoś kiedyś słyszał o rewizji osobistej dokonanej w czasie interwencji komorniczej i ten fakt wywołał w nim zbulwersowanie, to niestety, ale i takie uprawnienia ma komornik. Tym samym komornik może przeszukać ubranie, które ma na sobie dłużnik, a nawet ubranie na osobach podejrzanych o to, że mogą w odzieży ukrywać cenną rzecz przekazaną im przez dłużnika. W tym przypadku również musi być obecna Policja. Warto wiedzieć, że takiej rewizji musi dokonać osoba tej samej płci. Dlatego też, jeśli dłużnikiem jest kobieta, przeszukiwać musi ją również kobieta i podobnie jest w przypadku mężczyzn.

Tego typu interwencje są jednak ostatecznością. Co istotne, komornik za koszty poniesione przez policyjną asystę musi zapłacić, więc naprawdę nie jest wcale tak, że chce on specjalnie korzystać z tego typu rozwiązania. Dlatego naprawdę warto porozumieć się z komornikiem jak człowiek z człowiekiem, bo wszystkim wyjdzie to na lepsze. Przy całym negatywnym nastawieniu dłużnika do komornika, osoba zadłużona musi pamiętać, że to nie komornik jest odpowiedzialny za jej długi.

Brak obowiązku okazania legitymacji

Jedną z ciekawostek jest to, że zgodnie z wyrokiem sądu okręgowego we Włocławku z dnia 17 października 2019 (sygnatura akt I Ca 348/18), komornik nie musi mieć przy sobie legitymacji służbowej w trakcie wykonywania czynności. Czyli jednym zdaniem, nawet jeśli komornik nie okazał legitymacji, to wszystkie dokonane przez niego czynności wynikające z przepisów ustawy o egzekucji komorniczej i czynnościach komornika, zachowują swoją ważność w świetle prawa.

Artykuł przygotowany we współpracy z komornik Otwock.